Udhëzime për Testet digjitale në lëndët e gjuhës shqipe, gjuhës angleze dhe biologji më 16.04.2024.

Udhëzime për Testet digjitale në lëndët e gjuhës shqipe, gjuhës angleze dhe biologji më 16.04.2024.

by Prof. Ardian Deari -
Number of replies: 0

Të nderuar drejtorë, mësimdhënës e nxënës,


Ashtu si ju kemi informuar se testet në lëndët e gjuhës shqipe, gjuhës angleze si dhe biologji do të bëhen më datën 16.04.2024 (ditë e martë) dhe këto teste do të zhvillohen përmes aplikacionit EnglishForLife. Paraprakisht, për të parë se si funksionon ky aplikacion, ne e kemi vendosur që t'ju dërgojmë një përdorues me fjalëkalim dhe një Test-shembull. Vini re: Ky test është shembull dhe pyetjet janë në lidhje me rregulloren e garave.


Si punë e parë, çdo nxënës pjesmarrës në lëndët me testim digjital do të duhet të ketë me vete një telefon të mençur ose tablet (mundet edhe ndonjë laptop), njërën nga këto e jo të gjitha.


  1. Çfarë duhet të bëni?!
  • Shkarkoni aplikacionin tonë.

Për versionin Apple - iOS App klikoni në linkun e mëposhtëm:

https://apps.apple.com/mk/app/english-for-life/id1519693132?mt=8


Për versionin Android- App klikoni në linkun e mëposhtëm:

https://play.google.com/store/apps/details?id=mk.englishforlife.englishforlife



  1. E shkarkuam por tani?!
  • Tani duhet të kyçeni në app (logoheni).

Emri i përdoruesit (Username) 

Fjalëkalimi (Password) 


Vërejtje: Këto të dhëna janë për të provuar aplikacionin. Ditën e testimit do t'ju jepet emër i ri përdorues dhe fjalëkalim i ri. 



  1. Jemi kyçur, tani?!
  • Tani, do t'ju paraqitet moduli 'BETEJA LEGJENDARE E SHKENCAVE', pasi të hyni këtu, ju do të shihni testin shembull. 



Në këtë mënyrë, ju do të praktikoni aplikacionin tonë, shihni llojin e pyetjeve dhe jeni të përgatitur se çfarë lloji i testimit do të jetë. Kuptohet, pyetjet NUK do të jeni të tilla pasiqë këto pyetje janë në lidhje me rregulloren e garave që nuk kanë të bëjnë me ndonjë lëndë të caktuar.



Video e detajuar sqaruese si dhe promovimi i garave (Ju rekomandojmë garuesve që ta shikojnë me vëmendje):


Me plot respekt,

SHMK "Ismet Jashari" dhe Komuna e Likovës


PS: Ju lutemi shpërndajeni këtë email me grupet e arsimtarëve dhe nxënësve të klasëve të IX-ta.